Otrzymanie nowej pracy to marzenie wielu ludzi. Nowe zajęcie ma być lepiej płatne, bardziej rozwojowe, ma przynosić większą satysfakcję i radość. Jakie kroki trzeba podjąć, aby taką pracę zdobyć? Na pewno trzeba przygotować dobre CV i świetnie zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej.
Pokazać się z dobrej strony
Istnieje wiele poradników dla kandydatów, jak dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Oczywiście, im lepsze stanowisko, tym więcej wymaga się od kandydata. Człowiek, który ma wykonywać zwykłe prace fizyczne, raczej chyba okazji porozmawiać bezpośrednio z najważniejszymi osobami w firmie nie ma. Co innego ktoś, kto będzie na przykład zajmował się kluczowymi klientami. Na najwyższych szczeblach bardzo ważna jest umiejętność dobrego zaprezentowania się przed osobami rekrutującymi. Trzeba zadbać nie tylko o swoje dokumenty rekrutacyjne, ale też o ubranie, buty, makijaż. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą wyglądać nienagannie, kiedy starają się o bardzo dobrą pracę.
Przygotowania do rozmowy
Do rozmowy kwalifikacyjnej warto przygotować się wcześniej. Warto zastanowić się, jakie pytania może zadać przyszły pracodawca. Niektóre z tych pytań z pewnością będą dotyczyły wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Można spodziewać się również pytań o zalety, wady oraz trudne sytuacje na poprzednich stanowiskach pracy. Przejście z sukcesem rozmowy kwalifikacyjnej to gwarancja zatrudnienia, a przecież taki jest cel całego procesu rekrutacyjnego. Na niektórych rozmowach kwalifikacyjnych kandydat może celowo zostać przetestowany pod kątem reagowania na sytuacje stresowe. Warto zachować spokój, zimną krew i zawsze być asertywnym. Taka postawa z pewnością zostanie doceniona.
Co w sytuacji, kiedy nie można podjąć pracy?
Rozmowa kwalifikacyjna poradnik przydaje się jednak nie tylko osobom aplikującym na najwyższe stanowiska. Jeżeli ktoś wchodzi na rynek pracy po wielu latach przerwy, to bardzo dobrze jest zdobyć informacje, czego w ogóle można spodziewać się na takiej rozmowie i jaki jest jej cel. Pracownik i pracodawca muszą się poznać, porozmawiać ze sobą chociaż przez chwilę, aby zrozumieć, czy kandydat pasuje do danej firmy, czy ma zamiar podążać jej wartościami. Zdarza się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat odmawia przyjęcia pracy na przykład ze względu na zbyt niskie zarobki albo nieodpowiednie godziny pracy. Nie trzeba wtedy rozstawać się w złości, ale podziękować sobie za wspólnie spędzony czas i rozmowę. Świetnie byłoby, gdyby każdy człowiek miał okazję pracować w miejscu, gdzie czuje się doceniany i ma szansę się rozwijać.