Tutaj jesteś

Praca dla 16 latka czyli gdzie znaleźć zatrudnienie przed uzyskaniem dowodu osobistego?

30 maja 2021 Praca praca dla 16 latka


Osoby niepełnoletnie mogą mieć problem z legalnym zatrudnieniem. Nie wszyscy pracodawcy wiedzą, jak zgodnie z prawem zatrudnić nastolatka. Czy w Polsce młody człowiek może zarobić dobre pieniądze?

Rozdawanie ulotek

Bardzo dobrym sposobem na zarobienie pierwszych pieniędzy dla młodych ludzi jest praca polegająca na rozdawaniu ulotek. Nie jest to zajęcie ambitne, ale pozwala dorobić do kieszonkowego. Młody człowiek może nauczyć się odpowiedzialności i sumienności w wykonywaniu zadań zleconych przez szefa. Nierzadko trzeba będzie zareagować na trudne sytuacje. Taka praca to szkoła życia i zdecydowanie warto zacząć zarabiać jak najwcześniej. Dzięki temu można zyskać nie tylko pieniądze, ale też pewność siebie, większą świadomość własnej wartości i wewnętrzną siłę. Osoby, które mają doświadczenie zawodowe, są lepiej postrzegane przez pracodawców i mają większą szansę na otrzymanie dobrej pracy.

Praca w gastronomii

Praca w gastronomii to świetna praca na start. Wielu młodych ludzi zarabia pieniądze pracując w różnego typu restauracjach i knajpach. Oczywiście osoby niepełnoletnie raczej nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z alkoholem, jednak kelnerowanie jak najbardziej wchodzi w grę. Przy okazji można zdobyć dobre napiwki, przez comiesięczne wynagrodzenie jest wyższe. Praca w branży gastronomicznej to świetna praca dla 16 latka. Można zacząć swoją karierę od pomocnika kuchennego, a kiedyś zostać szefem kuchni. Wielu cenionych restauratorów właśnie tak rozpoczynało swoją karierę w branży.

Legalne zatrudnienie

Zazwyczaj nastolatek nie jest dobrze zorientowany w przepisach prawa. Dlatego też rolą rodziców i opiekunów jest umożliwienie dziecku legalnej pracy. Warto pójść z dzieckiem do agencji pracy i zapytać o wszystkie prawne aspekty. Nie tylko po to, aby mieć pewność, że dziecko pracuje legalnie i w razie wypadku w pracy otrzyma należne świadczenia, ale przede wszystkim dlatego, aby wesprzeć dziecko w tej decyzji. Nie zawsze za decyzją o podjęciu pracy przez nastolatka kryje się potrzeba zarobienia dużych pieniędzy. Czasami jest to po prostu chęć przeżycia przygody. W niektórych krajach za granicą, na przykład w Stanach Zjednoczonych, pracują praktycznie wszystkie nastolatki. W Polsce raczej oczekuje się od dzieci tego, że będą bardzo dobrze się uczyć, a na pracę przyjdzie jeszcze czas, chociaż w ostatnich latach nieco się to zmieniło. Wsparcie rodziców jest nieocenione, szczególnie na początku zawodowej drogi. Jeżeli nastolatek chce podjąć pracę, warto mu to umożliwić, ale też dopilnować, aby nie zaniedbywał swojego podstawowego obowiązku, czyli nauki.

Redakcja mymeetingrooms.pl

Nasi redaktorzy to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na temat biznesu, finansów, marketingu, e-commerce i zakupów. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w rozwijaniu swoich przedsięwzięć i podejmowaniu świadomych decyzji. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swoich dziedzinach, co pozwala nam oferować wysokiej jakości porady i informacje. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy, aby być na bieżąco z innowacjami i zmianami w świecie biznesu i marketingu. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

praca dla 16 latka