mymeetingrooms.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach i marketingu

praca w podróży
Praca

Praca w podróży, czyli nowy sposób na życie współczesnych ludzi

W ostatnich latach pojawił się nowy trend, który z języka angielskiego nazywa się workation. Czym się charakteryzuje? Tym, że podczas wyjazdów wakacyjnych, urlopowych, wykonuje się również pracę zarobkową. Można zatem powiedzieć, że to takie połączenie przyjemnego z pożytecznym. Okazuje się, że praca w podróży jest możliwa, mnóstwo osób udowadnia to na co dzień, wyjeżdżając nawet na drugi koniec świata.

Cyfrowy nomad

Z pojęciem pracy w podróży bardzo często łączy się również inne. Mówi się bowiem o cyfrowych nomadach, a zatem ludziach, którzy mogą podróżować praktycznie na kraniec świata, ponieważ pracę wykonują online, zdalnie, przy pomocy urządzeń mobilnych. Tak naprawdę do tego, by zarabiać potrzebny jest im tylko świetnie działający internet. Cyfrowi nomadzi nie są zatem jakoś mocno przywiązani do danej firmy, organizacji. Niejednokrotnie po prostu sami dla siebie są szefami, wykonują różne prace kreatywne, często również są związani z branżą it. Wśród osób działających w ten sposób można znaleźć również wielu freelancerów oraz influencerów. To osoby świetnie znane z social mediów, które prowadzą na przykład swoje kanały na YouTube lub konta na Instagramie. Żyją z tego, że promują różne produkty, usługi, swoje lub innych marek. Są osobami, które rekomendują je w sieci, otrzymując gratyfikacje finansowe za reklamę.

Praca w podróży – czy to zdrowe?

Można się zastanawiać, czy takie połączenie podróży i pracy jest zdrowym wyjściem. W końcu na urlopie chodzi o to, aby odciąć się trochę od obowiązków, oderwać od rzeczywistości i zwyczajnie odpocząć. Jeśli każdego dnia ma się do wykonania jakąś pracę, jest to zwyczajnie trudne. Sporo w tym prawdy, jednak osoby, które prowadzą taki styl życia, że praca w podróży jest dla nich codziennością, podchodzą do tego trochę inaczej. Te osoby w skali roku naprawdę bardzo dużo wyjeżdżają. Często odwiedzają odległe destynacje, które nie są dostępne dla przeciętnego Polaka, który organizuje dla siebie urlop tylko raz w roku Można zatem powiedzieć, że osoby żyjące w tym stylu naprawdę nic nie tracąc z urlopu. Co więcej w swoich destynacjach urlopowych często przebywają znacznie dłużej niż tydzień czy dwa. W różnych miejscach świata mieszkają często nawet przez kilka miesięcy po prostu po to, by zobaczyć, jak się tam żyje. W tym czasie wykonują pracę zarobkową w ramach zatrudnienia w Polsce lub prowadzenia własnej firmy. To dosyć ciekawy sposób na życie, z którego chętnie korzystają młodzi ludzie, nie mający w kraju większych zobowiązań lub rodzin. Oczywiście nie należy wszystkich wrzucać do jednego worka, ponieważ tak podróżujących rodzin z dziećmi również nie brakuje.