Tutaj jesteś

Jak wygląda praca w straży granicznej?

29 maja 2021 Praca praca w straży granicznej

Praca w SG jest bardzo odpowiedzialna i nie należy do najłatwiejszych, jednak co raz więcej osób decyduje się złożyć podanie o pracę właśnie w tym miejscu.

Kto może starać się o pracę w straży granicznej?

O pracę w straży granicznej mogą starać się wszystkie osoby, które spełniają poniższe wymagania:
– posiadają wykształcenie średnie
– nie ukończyli 35. roku życia
– posiadają zaświadczenie o niekaralności
– zaliczyli testy sprawnościowe oraz psychotesty
– posiadają uregulowany stosunek do służby wojskowej
– poddadzą się dyscyplinie w miejscu pracy
– przystąpią do egzaminu
– nie będą ujawniać przepisów o ochronie niejawnych informacji.

Jak wygląda rekrutacja – etap pierwszy?

Rekrutacja polega na złożeniu do wybranej jednostki podania oraz innych wymaganych dokumentów jak np. ksero dowodu osobistego. Następnym krokiem jest zaproszenie kandydata na komisję, która ocenia jego wiadomości oraz poznaje zainteresowania. Następnie zostają sprawdzane kartoteki pod kątem złożonego przez kandydata podania. Jeśli wszystko jest w porządku, kandydat zostaje zaproszony na testy psychologiczne oraz badania psychofizyczne. W dalszej kolejności oceniana jest zdolność fizyczna do służby. W tym momencie jeżeli kandydat zaliczył wszystko, otrzymuje pozytywną opinię i przechodzi do drugiego etapu.

Rekrutacja krok drugi

W pierwszej kolejności należy zaliczyć test z wiedzy ogólnej, który obejmuje również znajomość jednego języka obcego. Następnie kandydat przystępuje do testu sprawności fizycznej, a po jego ukończeniu jest przeprowadzana ostateczna rozmowa kwalifikacyjna. Następnie kandydat wyjeżdża na kilkumiesięczne szkolenie podstawowe, a gdy je ukończy zalicza kolejne ponad trzymiesięczne szkolenie podoficerskie.

Jak wygląda praca w straży granicznej? – zakres obowiązków

Praca w SG przede wszystkim polega na następujących czynnościach:
– wydawaniu zezwoleń na przekroczenie granicy
– osadzaniu znaków granicznych
– nadzoruje polskie obszary morskie
– ochrania granice w przestrzeni powietrznej
– zapobiega przewożeniu narkotyków i broni
– wykrywa przestępców
– zapobiega nielegalnej migracji ludzi
Oczywiście są to tylko niektóre obowiązki jakie wykonuje straż graniczna, ponieważ w praktyce jest ich znacznie więcej. Podstawowe wynagrodzenie szeregowego funkcjonariusza wynosi około 3300 zł brutto, a wynagrodzenie z różnymi dodatkami wynosi około 4600 zł brutto. Praca w straży granicznej jest jedną z najbardziej opłacalnych prac w naszym kraju.

Praca w SG to również możliwość kształcenia się i otrzymania awansu, jednak należy przesłużyć najpierw odpowiednią ilość czasu na określonym stanowisku.

Redakcja mymeetingrooms.pl

Nasi redaktorzy to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na temat biznesu, finansów, marketingu, e-commerce i zakupów. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w rozwijaniu swoich przedsięwzięć i podejmowaniu świadomych decyzji. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swoich dziedzinach, co pozwala nam oferować wysokiej jakości porady i informacje. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy, aby być na bieżąco z innowacjami i zmianami w świecie biznesu i marketingu. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

praca dla 16 latka