mymeetingrooms.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach i marketingu

monitorowanie pracy zdalnej
Praca

Monitorowanie pracy zdalnej – potrzebne w czasie home office?

W ostatnich miesiącach w wielu firmach zdecydowano, że pracownicy będą świadczyć swoją pracę zdalnie, z własnego domu. Oczywiście na te decyzje miała wpływ pandemia i kwestie bezpieczeństwa. Czasami może pojawić się potrzeba monitorowania pracy zdalnej.

Kontakt z innymi ludźmi

Home office to dla wielu ludzi niezwykle korzystny wariant pracy. Praca z własnego domu ma przecież wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do pracy. Miesięcznie można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Duża jest też oszczędność czasu. Wolny czas można poświęcić na życie rodzinne, ale także na swoje pasje. Nie trzeba już szybko po pracy biec, aby odebrać dziecko z przedszkola. Można spokojnie usiąść i wypić kawę, bez tracenia mnóstwa czasu w autobusie czy pociągu. Czy home office ma jakieś wady? Wiele osób, aby czuć się dobrze psychicznie, potrzebuje codziennie kontaktu z drugim człowiekiem i wyjścia z domu. Tak zwany model hybrydowy, czyli spędzanie niektórych dni w biurze, a niektórych w domu, może być odpowiedzią na te rozterki.

Praca z domu

Kiedy pracownicy pracują z domu, nie każdy dobrze wykonuje swoją pracę. Szef nie może nikomu patrzeć na ręce, nie znajduje się przecież w tym samym pomieszczeniu. W biurze jest zupełnie inaczej. Monitorowanie pracy zdalnej może odbywać się na różne sposoby. Niektórzy są rozliczani po prostu z efektów swojej pracy, z pozyskanych klientów, przygotowanych raportów, wprowadzenia danych do systemu. Czasami jednak trzeba sprawdzić, czy dane osoby logują się do systemu w wyznaczonych godzinach, bo ich praca polega na przykład na odbieraniu telefonów.

Satysfakcja z pracy

Obdarzenie swoich pracowników zaufaniem to bardzo dobry krok, jednak nie każdy na to zaufanie zasługuje i potrafi je wykorzystać. Dlatego też, nie znając jeszcze dobrze swojego zespołu, warto korzystać z różnych metod monitorowania zdalnej pracy, aby przekonać się, który z pracowników uczciwie pracuje, a który wymaga motywacji w tym zakresie. Pozyskane dane mogą być bardzo ważne przy ocenie rocznej. Nie warto wykorzystywać ich tylko do udzielenia nagany czy upomnienia, ale przede wszystkim warto dowiedzieć się, jakie są rzeczywiste potrzeby pracowników, ich pragnienia i marzenia zawodowe. Z pewnością nie każdy człowiek nadaje się do tego, aby pracować ze swojego domu, ponieważ wiele rzeczy może go tam rozpraszać, nawet jeżeli idealnie przygotuje swoje stanowisko pracy. Warto tak wybrać swoją pracę i swój zawód, aby móc wykonywać swoje zadania odczuwając z tego satysfakcję i spełnienie.