Tutaj jesteś

Jakie są obecnie dotacje dla bezrobotnych?

11 maja 2021 Praca dotacje dla bezrobotnych


Wiele osób bezskutecznie poszukuje pracy i traci już nadzieję na lepsze jutro. Zamiast się jednak poddawać, może warto, aby spróbowali czegoś innego? Mając dobry pomysł, powinni np. założyć własną działalność gospodarczą. Wystarczy, że zgłoszą się do urzędu pracy z wnioskiem o dofinansowanie. Wtedy otrzymają sporą kwotę na otwarcie firmy (w 2021 roku suma ta wynosi maksymalnie 32 000 zł). W artykule opiszemy, jakie warunki trzeba spełnić w takim przypadku oraz jakie są jeszcze inne dotacje dla bezrobotnych.

Dotacja na założenie działalności gospodarczej – wymogi

Czytając regulamin każdego urzędu pracy, dowiemy się o szeregu wymogów dla ludzi starających się o dofinansowanie. Po pierwsze muszą mieć oni status osoby bezrobotnej. Poza tym w ciągu ostatniego roku nie mogli odmówić przyjęcia na staż i być zwolnieni ze swojej winy z pracy. Ważne jest także, aby nie byli karani za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu. Oczywiście warunków jest więcej. Mowa chociażby o uregulowanych zobowiązań cywilno-prawnych i odpowiednim doświadczeniu zawodowym albo kwalifikacjach w danym obszarze związanym z przyszłą działalnością gospodarczą.

Co charakteryzuje dotację z urzędu pracy?

Wpływ na wysokość takiej, zmieniającej się co roku, dotacji, ma przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Co ważne, jest ona bezzwrotna, czyli nie trzeba martwić się, że urząd będzie chciał zwrotu pieniędzy, kiedy nasza firma zbankrutuje. Czasem wymagany jest oczywiście wkład własny, chociażby w minimalnej, symbolicznej kwocie. Należy jeszcze wspomnieć, że to środków z dotacji nie można przeznaczyć na otwarcie spółki cywilnej czy spółki z o.o. Niestety, nie jest przewidziane żadne wsparcie pomostowe. Oznacza to, że przez pierwsze trzy miesiące osoba pragnąca prowadzić firmę sama musi postarać się o pieniądze na ZUS i inne koszty stałe.

Inne dotacje dla bezrobotnych

Na koniec warto nadmienić, że poza opisaną wyżej dotacją, są jeszcze inne, ciekawe formy dofinansowania. Należą do nich środki skierowane bezpośrednio do osób niepełnosprawnych z PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Co ciekawe, kwota taka może wynieść aż 15-krotność przeciętnych dochodów! Natomiast na jednorazowe dotacje unijne na start, podzielone na trzy części, mogą liczyć ludzie powyżej i poniżej 30. roku życia (z programu RPO albo POWER). Najwyższa suma takiego wsparcia może wynieść 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Ostatnim rodzajem dotacji jest dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania, czyli instytucji zrzeszających lokalne organizacje i mieszkańców małych gmin.

Redakcja mymeetingrooms.pl

Nasi redaktorzy to zespół doświadczonych i zaangażowanych specjalistów, którzy z pasją tworzą treści na temat biznesu, finansów, marketingu, e-commerce i zakupów. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom w rozwijaniu swoich przedsięwzięć i podejmowaniu świadomych decyzji. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w swoich dziedzinach, co pozwala nam oferować wysokiej jakości porady i informacje. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy, aby być na bieżąco z innowacjami i zmianami w świecie biznesu i marketingu. Dzięki temu możemy zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i użytecznych treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

praca dla 16 latka