mymeetingrooms.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach i marketingu

Jak wygodnie zapłacić rachunki
Finanse

Jak wygodnie zapłacić rachunki?

W czasach, gdy istniała już bankowość internetowa, ale nowoczesne płatności online nie były jeszcze dostępne, płacenie comiesięcznych rachunków stanowiło dość czasochłonne zadanie. Każda transakcja w bankowości internetowej wymagała żmudnego wypełniania formularza, co przy wielu opłatach mocno przedłużało cały proces. Poza tym, łatwo było popełnić błąd. Dziś wygodne płacenie rachunków przez internet jest możliwe na co najmniej kilka sposobów. Wiele w tej kwestii zależy od udostępnianych przez usługodawcę metod płatności.

Przelewy online

Zdecydowana większość Polaków preferuje dzisiaj płacenie rachunków przez internet. Wśród dostępnych i często wybieranych form płatności ważną rolę odgrywają przelewy online dostępne między innymi w ofercie operatora Przelewy24 (P24). Klient pragnący opłacić rachunek otrzymuje go w formie elektronicznej, najczęściej wiadomości e-mail, a następnie poprzez odpowiedni link przechodzi do swojej bankowości internetowej. Po zalogowaniu użytkownik napotyka wypełniony formularz, a więc wystarczy jedynie potwierdzić transakcję, która zostanie zrealizowana natychmiastowo. To rozwiązanie zdecydowanie szybsze od tradycyjnych przelewów internetowych, które jednocześnie eliminuje ryzyko popełnienia błędu w danych do przelewu bądź jego kwocie.

Płatności kodami QR

Coraz więcej usługodawców decyduje się na udostępnienie swoim klientom możliwości dokonywania płatności online przy pomocy kodów QR. To ciekawe rozwiązanie, ponieważ łączy w sobie świat online i offline. Przenoszące informacje czarno-białe znaki graficzne mogą znajdować się zarówno na fakturach elektronicznych, jak i tradycyjnych papierowych. Niezależnie od tego, z której z nich korzysta klient, wystarczy uruchomić aplikację mobilną banku, a następnie zeskanować kod QR. Wówczas natychmiast pojawi się gotowy formularz do przelewu wymagający jedynie potwierdzenia.

Płatności cykliczne

Operatorzy płatności udostępniają także usługodawcom różne formy płatności cyklicznych. W przypadku opłat o stałej wysokości, takich jak choćby subskrypcje, to prawdopodobnie najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ eliminuje ryzyko, że użytkownik zapomni o terminowym zleceniu przelewu. Klient musi bowiem jednorazowo wyrazić zgodę na obciążenie swojego rachunku bankowego bądź karty płatniczej na określoną kwotę. Następnie przelew będzie wykonywany automatycznie w ustalonym terminie, oczywiście do momentu ewentualnej rezygnacji użytkownika.

BLIK

BLIK w stosunkowo krótkim czasie stał się najpopularniejszą w Polsce formą płatności mobilnych. Polacy przy pomocy tej usługi płacą za zakupy w internecie, za zakupy stacjonarne, za zamawiane usługi, ale również przy pomocy smartfona wpłacają i wypłacają gotówkę ze swojego rachunku bankowego, a także robią przelewy na numer telefonu, bez znajomości numeru rachunku odbiorcy. BLIK stał się więc naturalnie jednym ze sposobów na wygodne płacenie rachunków. Transakcje oparte o sześciocyfrowe kody są bardzo wygodne same w sobie, ale nie wszyscy użytkownicy zdają sobie sprawę, że w aplikacji mobilnej swojego banku przy pomocy BLIK mogą zlecić także przelewy cykliczne – idealne w kontekście terminowego płacenia rachunków.

Więcej informacji na temat nowoczesnych form płatności internetowych można znaleźć na stronie: https://www.przelewy24.pl/.