Przed założeniem biznesu należy dokładnie przemyśleć sposób jego finansowania. Poza kredytem bankowym dostępne są fundusze unijne, dotacje i inne metody pozyskiwania kapitału, do których należy między innymi crowdfunding.
Zalety dofinansowania dla firm
Ciężka sytuacja na świecie nie wstrzymała wzrostu liczby jednoosobowych firm. Możliwość zarejestrowania firmy online sprawia, że coraz więcej osób decyduje się założyć własną działalność. Dobry pomysł to jednak połowa sukcesu, ponieważ bardzo ważny jest także kapitał oraz znajomość przepisów prawa. Najpopularniejsze dofinansowanie dla firm jednoosobowych to dotacje bezzwrotne z urzędu pracy. Należy jednak pamiętać, że osoby zainteresowane muszą spełniać określone warunki. Przede wszystkim muszą posiadać status osoby bezrobotnej. Nie mogą również prowadzić działalności gospodarczej przez okres ostatnich 12 miesięcy. Uzyskać można nawet 31 tysięcy złotych, ale niezbędne jest złożenie wniosku razem z początkowym biznesplanem. Warto dodać, że od otrzymanej dotacji nie trzeba odprowadzać podatku. Jak widać warunki są dość proste do spełnienia, dlatego jest to najchętniej wybierana forma dofinansowania przez przedsiębiorców. Ciekawym rozwiązaniem jest również program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, który realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. O pożyczkę mogą starać się studenci i absolwenci, bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, szukający pracy, opiekunowie osób niepełnosprawnych, a także firmy, które działają i planują utworzenie stanowiska, w którym będzie mogła pracować osoba bezrobotna.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Osoby, które interesują się programem nie muszą posiadać działalności zarejestrowanej. Rejestracji mogą dokonać już po otrzymaniu decyzji o przyznaniu pożyczki, ale należy pamiętać, że nie później niż w dniu podpisania umowy. Złożenie wniosku o pożyczkę nie jest możliwe przez osoby, które wykonują pracę zarobkową. Maksymalny okres pożyczki wynosi siedem lat. Jest równa dwudziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że można otrzymać nawet ponad 100 tysięcy złotych przy naprawdę niskim oprocentowaniu wynoszącym 0,01% lub 0,03%. Oprocentowanie zależy od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Pożyczka może być wykorzystana na zakup rzeczy, które są niezbędne przy prowadzeniu biznesu, ale także na własny wkład w leasingu. Weksel własny in blanco oraz poręczenie dwóch osób stanowią zabezpieczenie spłaty pożyczki. Jeżeli ocena zdolności kredytowej będzie pozytywna to poręczenie można zastąpić innym zabezpieczeniem. Może to być gwarancja ubezpieczeniowa lub bankowa oraz hipoteka.