mymeetingrooms.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach i marketingu

biznes na sprzedaż
Praca

Biznes na sprzedaż czyli jak sprzedać własną firmę?

Dlaczego ktoś decyduje się sprzedać swoją firmę, budynek z całym wyposażeniem, całe know-how? Jakie są motywacje takich przedsiębiorców? Nie ma jednoznacznej, prostej odpowiedzi. Każda sytuacja jest inna. Warto przyjrzeć się temu tematowi, ponieważ od strony biznesowej jest on bardzo interesujący.

Pilnie sprzedam firmę

W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących sprzedaży swojego biznesu. Są to firmy z rozmaitych branż. Często przedsiębiorca chce sprzedać przystosowany lokal z całym wyposażeniem. Są to na przykład oferty dotyczące gastronomii, restauracje, kawiarnie, salony kosmetyczne i fryzjerskie, ale także bardziej niszowe biznesy takie jak zakład pogrzebowy. Każda z tych firm zapewne przeżywała swoje lepsze i gorsze okresy w czasie prowadzenia działalności. Co zatem przeważyło, że właściciel podjął taką decyzję?

Przyczyny porażki

Przed zakupem całego biznesu zdecydowanie warto poznać przyczyny porażki poprzednika. Jeżeli na przykład na osiedlu funkcjonował sklep spożywczy, które nagle został zamknięty, to przed przejęciem danego punktu trzeba poznać powody, dla których tak się stało. Być może oferta była niedostosowana do lokalnego rynku, a mieszkańcy nie potrafili znaleźć w tym punkcie niczego odpowiedniego dla siebie. Wtedy trzeba po prostu uczyć się na błędach poprzednika i zadbać o lepszy asortyment. Bywa również tak, że koszty prowadzenia działalności są zbyt wysokie i nie można nic na to poradzić, ponieważ koszty generuje przede wszystkim czynsz, którego wysokości nie da się negocjować.

Biznesplan

Każdy biznes na sprzedaż to szansa dla innej osoby na odniesienie sukcesu. Warto jednak sporządzić szczegółowy biznesplan, aby nie pomylić się w obliczeniach i realnie przewidzieć wysokość zysków. Na wiele rzeczy w biznesie nie ma wpływu przeciętny przedsiębiorca, są jednak takie aspekty, które można przewidzieć. Jeżeli ktoś potrzebuje szerszej perspektywy i lepszego spojrzenia, to zdecydowanie warto skonsultować się z ekspertem, a nawet przedyskutować ten temat z kilkoma osobami, które prowadzą już swoje własne firmy i mogą więcej powiedzieć o tym, jak przetrwać na rynku.

Prowadzenie swojej firmy to bardzo duża odpowiedzialność. Oczywiście można zmniejszyć odpowiedzialność finansową poprzez wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności. Na przykład przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiada się tylko do wysokości wniesionych wkładów. Dla wielu osób nie będzie to jednak duże pocieszenie, ponieważ comiesięczne zobowiązania i konieczność zadbania o pracowników generują spory stres.