mymeetingrooms.pl

Blog tematyczny o biznesie, finansach i marketingu

budowa biznesplanu
Biznes

Jak powinna wyglądać budowa biznesplanu?

Każda osoba, która stara się o dotację z urzędu pracy na otwarcie własnej działalności gospodarczej, musi spełnić pewne, ustalone z góry warunki. Jednym z nich jest napisanie dobrego biznesplanu. Czym dokładnie jest taki dokument? Jakie informacje należy w nim zamieścić? Właśnie na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Co to jest biznesplan?

Już sama nazwa sugeruje, że chodzi o dokument, który zawiera całą koncepcję i strategię rozwoju danego przedsiębiorstwa, wraz z procesem budowania marki i opisem konkretnych usług czy wytwarzanych produktów. Dokładnie określa zarówno cele, jak i działania biznesowe na przyszłość. Jest to więc profesjonalny, szczegółowy, strategiczny plan firmy, w którym nie może zabraknąć aktualnych danych i założeń oraz analizy możliwości rynkowych. Jak więc widać, definicja nie jest bardzo skomplikowana. Przejdźmy zatem do stworzenia biznesplanu i dowiedzmy się, czy istnieje jakiś wzór takiego dokumentu.

Budowa biznesplanu – schemat

Niestety, nie ma jednego wzoru, który pozwoliłby na napisanie idealnego biznesplanu akceptowalnego przez każdy urząd pracy czy inne instytucje przyznające wysokie dofinansowania. Przy jego tworzeniu trzeba zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby i przeznaczenie. Co ważne, nie jest wymagane, aby ściśle przestrzegać jakichś reguł, ale i tak warto zapoznać się z regulaminem danej placówki, która przyjmuje wnioski związane z przydzielaniem dotacji. Istotne jest przede wszystkim to, aby dokument był dość zwięzły, czytelny i jednocześnie bardzo wiarygodny i logiczny. Koniecznie należy w nim umieścić spis treści. Dobrym pomysłem będzie także dodanie zdjęć, diagramów i wykresów.

Najważniejsze informacje – podsumowanie

Zbliżając się do końca tego artykułu, dokładnie podsumujmy, co po kolei powinno być zawarte w takim strategicznym planie biznesowym przedsiębiorstwa. Po pierwsze trzeba pamiętać o charakterystyce samej wymyślonej koncepcji. Musi ona przyjąć formę streszczenia całego przedsięwzięcia razem ze wskazaniem podstawowych założeń. Kiedy to już umieścimy, pora przejść do zaprezentowania wszystkich produktów, które chcemy sprzedawać (łącznie ze wskazaniem ich zalet oraz słabszych stron). Następnym krokiem będzie przygotowanie analizy rynkowej oraz finansowej (dokładnych wyliczeń).

Budowa biznesplanu wymaga również m.in. odpowiednio zaplanowanej strategii marketingowej i sprzedażowej (chodzi o metody reklamy i politykę cenową). Jeżeli mamy ciekawy pomysł na biznes i będziemy trzymać się powyższych zasad i zaleceń, to jest szansa, że otrzymamy pieniądze potrzebne na otwarcie firmy i jej dalszy rozwój.